Phrasal Verbs: Що Це І З Чим Його Їдять? Список Фразових Дієслів З Прикладами

Phrasal Verbs: Що Це Та З Чим Його Їдять?

07

01 / 2020

2469

Категорії: English language, Interesting to know, SOS language, Поради від BEA

Хотіли б Ви звучати як носій, щоб мова була багатою та колоритною? Якщо Ваша відповідь “так”, то варто розпочати з вивчення фразових дієслів або phrasal verbs. Саме вони допоможуть Вам природно звучати, а також значно збільшать словниковий запас.

Що ж таке phrasal verbs і в чому їх особливість?

Це стійке поєднання дієслова + прийменника, або дієслова + прислівника, або дієслова + прислівника + прийменника. Наприклад:

find out – дізнатись, виявити

keep up – продовжувати, не відставати, підтримувати (на рівні)

cut out – припиняти, виключати.

Вивчення фразових дієслів може бути досить проблематичним, оскільки кожне з них має свій переклад. Ускладнює завдання ще й те, що одне й те ж дієслово, може мати абсолютно різні значення:

фразовые глаголыОсобливість фразових дієслів полягає в тому, що це ідіоматичні вирази та дослівно не перекладаються. Це означає, що нам доведеться вивчити кожне дієслово окремо, разом з його численними частками та значеннями.

Важливо пам’ятати, що використання фразових дієслів доречне в розмовній мові та неформальному листуванні. В офіційно-діловому стилі краще використати їх літературні синоніми:  find out –> discover; keep up -> maintain; cut out -> exclude.

Що необхідно запам’ятати про phrasal verbs?

Як й інші дієслова в англійській мові, фразові поділяються на перехідні /transitive/ та неперехідні /intransitive/. Використовуючи дієслово в реченні, необхідно розуміти до якого типу воно відноситься.

Чому це важливо? Якщо дієслово перехідне, то воно вимагатиме за собою пряме доповнення /direct object/. Це означає, що це дієслово також розділяється /separable/, та може бути розділене прямим доповненням. Деякі дієслова будуть такими, які тільки розділяються. Наприклад, call back (передзвонити) – I will call you back. У цьому випадку правильним буде тільки цей варіант.

Неперехідне дієслово не вимагає після себе прямого доповнення. Більше того, наявність прямого доповнення вважатиметься помилкою. Неперехідні фразові дієслова будуть неподільні /inseparable/.

Для кращого розуміння та запам’ятовування, подивимося на таблицю:

переходные и непереходные фразовые глаголы

*Наявність «something» підкаже Вам, чи є це дієслово перехідним та separable. Якщо «something» розділяє дієслово та знаходиться всередині, то це означає, що дієслово перехідне та separable.

Щоб дізнатися до якої групи відноситься те або інше дієслово – користуємось словником. Тільки там Ви зможете знайти цю інформацію:

користуйтесь словником

Ми радимо користуватись перевіреними джерелами: Longman Dictionary, Macmillan Dictionary, Merriam Webster, Collins Dictionary.

Використовуючи у реченні phrasal verb не забудьте його провідмінювати:

She pulls off the road to get some food.

They went out.

Фразові дієслова з прикладами, які часто використовуються

Щоб вивчити усі фразові дієслова Вам може не вистачити й кілька життів (про складнощі ми вже говорили). Проте, вивчити поширені phrasal verbs більш ніж реально. Можна почати вже зараз! Нижче Ви знайдете перелік популярних фразових дієслів з прикладами використання:

Bring up /mention a topic/ – I hate to bring it up, but we’re running out of money.

Call back /return a call/ – She always call back once she’s available.

Call off / cancel/ – They called off the party yesterday.

Clean up /make clean/ – You must clean up your room.

Come back /return/ – If he comes back, let me know.

Come in /enter/ – Can I come in?

Eat out /eat in a restaurant/ – I want to eat out today.

Fill out / complete a form/ – Every student must fill out this application.

Find out /discover/ – Scientists found out something new about cancer.

Get over /recover/ – It took her two months to get over her ex-boyfriend.

Give back /return/ – You must give this book back in two weeks.

Go back /return/ – It’s dark here. Maybe we should go back?

Grow up /get older/ – We want our children to grow up together.

Look after /take care/ – Every mother looks after her child.

Put on /put clothing/ – You can put this dress on for your birthday party. Move on /finish or stop activity/ – Your time at the hospital is over, you should move on.

Put off /postpone/ – Do you want to put off our wedding?

Set up /arrange/ – You prefer to set up the date now?

Show up /arrive/ – Do you think he will show up in time tomorrow?

Put up with /tolerate/ – I will not put up with your attitude!

Take off /remove clothing/ – You should take your shoes off before entering.

Turn down /reject/ – They turned down our proposition.

Як вивчити фразові дієслова без каші в голові?

Є декілька шляхів. Обирайте найкомфортніший та цікавіший для Вас, розпочинайте з вивчення основних дієслів  та поступово збільшуйте свій словниковий запас.

Метод №1 для запам’ятовування фразових дієслів – розбити довгий перелік дієслів на короткі, і щодня вивчати по 3-5 нових. Щоб уникнути плутанини в голові, ми рекомендуємо розділяти дієслова:

  • за основним дієсловом (get on with, get over, get away)
  • за прийменником (lie down, get down to, break down)
  • за тематикою (кохання та стосунки; їжа; спорт; навчання й так далі).

Для полегшення процесу, можна вчити з малюнками, або знаходити пісні, в яких ці дієслова зустрічаються. Якщо є труднощі із запам’ятовуванням нових слів англійською – пробуйте метод асоціацій.

Одночасно з фразовими дієсловами радимо вчити/підбирати до них літературні синоніми, які Ви зможете використати в офіційно-діловому листуванні або розмові. Таким чином Ви будете підготовлені на усі 100%.

Метод №2 займе трохи більше часу, але підійде тим, кому не подобається академічне навчання. Якщо Ви вважаєте за краще поєднувати отримання знань із задоволенням та розвагою, то цей метод для Вас! Полягає він в тому, що нові дієслова Ви вивчаєте завдяки прочитаним книгам та статтям, а також фільмам, які дивитесь. Зустріли фразове дієслово – виписали його собі разом з прикладом. Записи можна робити в телефоні, щоб у будь-який момент можна було їх відкрити та повторити. Перевага цього методу полягає ще й у вивченні тільки популярних дієслів, адже зустрічати їх будете у “живій лексиці”. Не знаєте, з чого розпочати? Наша рекомендація – Face up to Phrasals від BBC Learning English. Це серія дуже коротких підкастів (доступні до завантаження). Одночасно вивчите не лише фразові дієслова, але й зможете поліпшити навички аудіювання.

Який би метод запам’ятовування Ви для себе не обрали, не забувайте опрацьовувати свої знання за допомогою вправ та практики. Наприклад, писати мінімум по одному реченню на кожне нове фразове дієслово, або складати діалоги з використанням нових слів.

З А Г Р У З К А

Pin It on Pinterest